Acadia Parish qualified candidates

Your Local Election HQ
KLFY election headquarters_1531936253614.jpg.jpg

These are candidates who have qualified for the November 6, 2018 elections.  (This list will be updated as other candidates qualify for races)

Secretary of State 

Republican

A.G. Crowe

Julie Stokes

Rick Edmonds

Thomas J. Kennedy III

Heather Cloud

Democrat

Renee Fontenot Free

No Party

Matthew Paul “Matt” Moreau

U. S. Representative 3rd Congressional District

Democrat

“Rob” Anderson

Mildred “Mimi” Methvin

Verone Thomas

Larry Rader

Republican

Josh Guillory

Clay Higgins

Libetarian

​​​​​​​Aaron J. Andrus

Judge, Court of Appeal 3rd Circuit, 3rd Dist., Elec. Sec. 4F

​​​​​​​No candidates

Police Juror District 1

Democrat

Gloria Hebert

Peter J. Joseph

Member of School Board District 1

Democrat

James “Bishop” Proctor

Member of School Board District 2

Independent

Douglas J. “Doug” LaCombe

Member of School Board District 3

Democrat

Delo Hebert Jr.

Member of School Board District 4

No candidates

Member of School Board District 5

No candidates

Member of School Board District 6

No candidates

Member of School Board District 7

No candidates

Member of School Board District 8

No candidates

Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 7

No candidates

Constable Justice of the Peace Ward 5

Democrat

Treg Myers

Mayor City of Crowley

No Party

Bryan Borill

Democrat

Ezora J. Proctor

Republican

Emily Stoma

Mayor City of Eunice

No Party

Scott A. Fontenot

Mayor City of Rayne

No Party

James “Morris” Montgomery

Democrat

Brian Seth Mouton

Republican

“Chuck” Robichaux

Mayor Town of Basile

​​​​​​​No candidates

Mayor Town of Church Point

Democrat

Roger Boudreaux

​​​​​​​Russell “Coach” Stelly

Republican

Ryan “Spanky” Meche

Mayor Town of Duson

No candidates

Mayor Town of Iota

Republican

Cody Leckelt

Mayor Village of Estherwood

No candidates

Mayor Village of Mermentau

​​​​​​​No candidates

Mayor Village of Morse

No candidates

Chief of Police City of Crowley

Republican

Donald “Don” Alleman

​​​​​​​Democrat

“Jimmy” Broussard

No Party

Dexter Faulk

Chief of Police City of Eunice
Other

“Randy” Fontenot

Independent

Allarate “AJ” Frank

Chief of Police City of Rayne

Republican

Eddie Guidry

Carroll Stelly

Chief of Police Town of Basile

​​​​​​​Democrat

Allen Ivory Jr.

No Party

Nicholas Richardson

Chief of Police Town of Church Point

Republican

Mark Gilliam

Democrat

Murphy Leopaul

​​​​​​​Leon Thibodeaux

No Party

Dale Thibodeaux

Chief of Police Town of Iota

No candidates

Chief of Police Village of Estherwood

Democrat

Wayne Welsh

Chief of Police Village of Mermentau

Republican

Cheyenne Miller

Chief of Police Village of Morse

Democrat

Jason Coats

No Party

Kimberly “Kim” Kibodeaux

Alderman at Large City of Crowley

Independent

Steven Premeaux

Alderman at Large City of Eunice

Democrat

Marion “Nootsie” Sattler

​​​​​​​

Alderman at Large City of Rayne

Republican

Lendell “Pete” Babineaux

Alderman at Large Town of Basile

No candidates

Alderman District 1, Town of Basile

Democrat

Latoya Howze

Alderman Ward 1, City of Rayne

Democrat

Curtrese L. Minix

No Party

Lester “Peadey” Washington

Alderman Ward 1, Division A, City of Crowley

Independent

“Jeff” Cavell

Alderman Ward 1, Division B, City of Crowley

Democrat

Robert “Coach” Helo

​​​​​​​Republican

“Kim” Stringfellow

Alderman Ward 1, Town of Church Point

Democrat

Christine Semien

Alderman Ward 2, City of Rayne

Republican

Kenneth J. Guidry

Alderman Ward 2, Division A, City of Crowley

Democrat

Judson Van Fosson

Alderman Ward 2, Division B, City of Crowley

Republican

Lyle Fogleman Jr.

Alderman Ward 2, Town of Church Point

Democrat

“Joy” Daigle

Alderman Ward 3, City of Rayne

No candidates

Alderman Ward 3, Division A, City of Crowley

No candidates

Alderman Ward 3, Division B, City of Crowley

Democrat

Walter Andrus

Alderman Ward 3, Town of Church Point

No candidates

Alderman Ward 4, City of Rayne

No Party

James “Jimmy” Fontenot

Alderman Ward 4, Division A, City of Crowley

Republican

“Clint” Cradeur

Alderman Ward 4, Division B, City of Crowley

Independent

“Sammy” Reggie III

Alderman Ward 4, Town of Church Point

Democrat

Dale Wimberley

Alderman Ward 5, Town of Church Point

No candidates

Alderman Ward 2, City of Eunice

Democrat

Martin Bellow

Germaine Simpson

“Jackie Ju Ju” Vallare

Alderman Ward 3, City of Eunice

No candidates

Aldermen District 2, Town of Basile
3 to be elected

Republican

Kenny A. Burgess

Bron Dubroc

Democrat

Caleb Delafosse

Aldermen Town of Duson
5 to be elected

No Candidates

Aldermen Town of Iota
5 to be elected

Independent

Warren C. Pousson

​​​​​​​

Aldermen Village of Estherwood
3 to be elected

Republican

Jo Ann Trahan

​​​​​​​

Aldermen Village of Mermentau
3 to be elected

No candidates

Aldermen Village of Morse
3 to be elected

No candidates

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Local News

More Local